Już po raz czwarty zapraszamy Was na spotkanie z tradycją, naturą i kulturą słowiańską. “Strawa pod Kopcem Wandy – przywitanie Lata 2025” to wyjątkowe plenerowe wydarzenie inspirowane pradawną Nocą Kupały, podczas którego symbolicznie powitamy lato u stóp legendarnego Kopca Wandy.
Tegoroczna edycja inspirowana jest wierzeniami, mitami i rytuałami ochronnymi Słowian. Choć dawni Słowianie nie pozostawili pisemnych źródeł dotyczących symboliki obrządków, ich znaczenie przetrwało w kulturze ludowej, sztuce oraz współczesnych interpretacjach. Wydarzenie pod Kopcem Wandy jest również pomysłem na reinterpretację słowiańskiego dziedzictwa. Podczas tej najkrótszej nocy przeniesiemy się w czasie do świata naszych przodków – życia zgodnego z cyklem pór roku, w bliskim kontakcie z żywiołami i dawnymi obrzędami. Wszystkie zaaranżowane dla Was aktywności mają na celu niespieszny w nich udział, pełen beztroski i radości z nadchodzącego lata.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 prelekcją i warsztatami archeologicznymi pt. c Czy przedmioty kłamią, czyli jak (nie)czytać historii zapisanej w obiektach, która będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Równolegle, w godzinach 18:00–21:00, odbędą się warsztaty plecenia słowiańskich wianków. W tym samym czasie działać będzie „Szałas Malucha” – przestrzeń twórcza dla dzieci, w której najmłodsi będą komponować naturalne amulety oraz muzykować na trawie.
Między 18:00 a 20:00 Żywa Pracownia zaprasza Was na warsztaty „Słomiany zapał”, podczas których będzie można nauczyć się wyplatać ze słomy zabawki i amulety – koziołki, ptaszki i ludziki – na wzór dawnych słowiańskich i skandynawskich tradycji. Równolegle odbędzie się także instalacja „Hafty na drzewach” – wspólne haftowanie wzorów inspirowanych gorsetami krakowskimi na tkaninie rozpiętej między drzewami. O godzinie 18:30 rozpocznie się spotkanie „Zaklęte Ziele” – opowieść o magicznych właściwościach ziół zbieranych w czasie letniego przesilenia. O ich dawnych zastosowaniach ochronnych, leczniczych i rytualnych opowie Wilczy Las.
Przez cały wieczór będzie można również podziwiać pokazy rekonstrukcyjne Grupy Dziejawa, która przeniesie Was do świata dawnych wierzeń i wczesnośredniowiecznej codzienności. Na uczestników i uczestniczki czekają stanowiska z replikami przedmiotów z wczesnego średniowiecza, pokaz krzesania ognia, warsztat tkacki, opowieści i zagadki słowiańskie, przymierzanie strojów i prezentacja dawnych obrządków. O godzinie 19:00 odbędzie się widowiskowa wróżba konna według kronikarza Thietmara z Merseburga – ten punkt programu również będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Muzyczną część wieczoru rozpocznie koncert Orkiestry Czarne Pióra – pięcioosobowej formacji inspirowanej muzyką tradycyjną. Usłyszymy pieśni sobótkowe, ludową lirykę miłosną oraz żywą muzykę taneczną. Na zakończenie wystąpi dla Was kobieca grupa śpiewacza CHMARA, prowadzona przez Aleksandrę Zawłocką. Zespół zabierze publiczność w muzyczną podróż przez dawne pieśni, tradycyjne harmonie i osobiste opowieści zaklęte w polifonicznych kompozycjach.
Na wszystkie atrakcje wstęp wolny. Na warsztaty wicia wianków słowiańskich obowiązują wcześniejsze zapisy.
Pomysłodawcą wydarzenia plenerowego „Strawa pod Kopcem” jest Fundacja EcoTravel.
Od 2022 roku organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Norwida.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Kontakt do koordynatorki: Urszula Tłomak, u.tlomak@okn.edu.pl
fotografia: Grzesiek Mart doc